Boys Varsity Wrestling · Wrestling Goes 3-4 at Rock Ridge Duals


  Place Points
Atlee High School 4th 0

Atlee was 3-4 this weekend overall. Not bad for giving up forfeits and missing our state champ, Evan Buchanan due to sickness. Liam Harris and James Haynie were 7-0.
Match #1 Round 1
South Lakes defeated Atlee 41-32

• 285 – Eric Trichtinger (South Lakes) over Unknown (Unattached) Forf
• 106 – James Haynie (Atlee) over Kevin Martin (South Lakes) Dec 5-3
• 113 – Jacob Maust (Atlee) over Jason Bias (South Lakes) Fall 3:39
• 120 – Alex Frowert (Atlee) over Gavin Tedder (South Lakes) TF 18-2
• 126 – Tyler Otwell (South Lakes) over Will Rittenhouse (Atlee) Dec 5-1
• 132 – Naveed Javid (South Lakes) over Hayden Morris (Atlee) Maj 16-6
• 138 – Liam Harris (Atlee) over Thomas LaRow (South Lakes) Fall 3:40
• 145 – Steven Otwell (South Lakes) over Steven Scanlon (Atlee) Fall 5:56
• 152 – Chase O?Hanley (Atlee) over Thomas Rowe (South Lakes) Fall 2:30
• 160 – John Phillips (South Lakes) over Rayce Robins (Atlee) Maj 14-4
• 170 – Carter Nash (Atlee) over Unknown (Unattached) Forf
• 182 – Thomas Carney (South Lakes) over Unknown (Unattached) Forf
• 195 – Max Diamond (South Lakes) over Nick Ludwig (Atlee) Fall 1:38
• 220 – Ryan Ferzoco (South Lakes) over Unknown (Unattached) Forf
Match #2 Round 2
Atlee defeated West Potomac 41-18

• 106 – James Haynie (Atlee) over Eugene Grove (West Potomac) Fall 0:59
• 113 – Jacob Maust (Atlee) over Unknown (Unattached) Forf
• 120 – Will Rittenhouse (Atlee) over Greyson Buchanan (West Potomac) Fall 0:47
• 126 – Alex Frowert (Atlee) over Conner Kiernan (West Potomac) Maj 16-6
• 132 – Vernon Dudley (West Potomac) over Hayden Morris (Atlee) Fall 4:49
• 138 – Liam Harris (Atlee) over Isaak Berrios (West Potomac) Fall 2:46
• 145 – Steven Scanlon (Atlee) over Sammy Robinson (West Potomac) Maj 11-3
• 152 – Chase O?Hanley (Atlee) over Welles McHenry (West Potomac) Fall 3:03
• 160 – Dylan McGee (West Potomac) over Rayce Robins (Atlee) Dec 3-1
• 170 – Xavier Collins (West Potomac) over Carter Nash (Atlee) Dec 9-5
• 182 – Steven Mackall (West Potomac) over Unknown (Unattached) Forf
• 195 – Nick Ludwig (Atlee) over Zachary Holzworth (West Potomac) Dec 5-4
• 220 – Double Forfeit
• 285 – Double Forfeit
Match #3 Round 3
Robinson defeated Atlee 62-12

• 106 – James Haynie (Atlee) over Ethan Renager (Robinson ) Fall 3:39
• 113 – Samuel Gerard (Robinson ) over Jacob Maust (Atlee) Fall 0:59
• 120 – Joshua Pence (Robinson ) over Alex Frowert (Atlee) TF 16-0
• 126 – Ahmed Alzeera (Robinson ) over Will Rittenhouse (Atlee) Dec 7-4
• 132 – Liam Gordon (Robinson ) over Hayden Morris (Atlee) Fall 0:20
• 138 – Liam Harris (Atlee) over Gino Gerard (Robinson ) Dec 8-3
• 145 – Steven Scanlon (Atlee) over Cody Kaminsky (Robinson ) Dec 7-3
• 152 – Matthew Park (Robinson ) over Chase O?Hanley (Atlee) Fall 1:11
• 160 – Todd Davis (Robinson ) over Rayce Robins (Atlee) Fall 1:06
• 170 – Rayam El-Kournayti (Robinson ) over Unknown (Unattached) Forf
• 182 – Joseph Ostrowski (Robinson ) over Unknown (Unattached) Forf
• 195 – Cooper Rudolph (Robinson ) over Nick Ludwig (Atlee) Fall 1:19
• 220 – MIchael Mukai (Robinson ) over Unknown (Unattached) Forf
• 285 – Alex Hazard (Robinson ) over Unknown (Unattached) Forf
Consi Bracket – Atlee
Guaranteed 4th place
Match #1 Championship Bracket
Paul VI defeated Atlee 38-34

• 106 – James Haynie (Atlee) over Joseph Fernandez (Paul VI) Fall 0:18
• 113 – Joshua Mix (Paul VI) over Jacob Maust (Atlee) Fall 2:23
• 120 – Alex Frowert (Atlee) over Unknown (Unattached) Forf
• 126 – Liam Kelly (Paul VI) over Will Rittenhouse (Atlee) Maj 11-0
• 132 – Calvin Lewis (Atlee) over John Hauser (Paul VI) Maj 13-1
• 138 – Liam Harris (Atlee) over Danny Lowell (Paul VI) Fall 1:28
• 145 – Garret Appleton (Paul VI) over Steven Scanlon (Atlee) Fall 2:40
• 152 – Rayce Robins (Atlee) over Jack Garrettson (Paul VI) Fall 1:56
• 160 – Matthew Wright (Paul VI) over Chase O?Hanley (Atlee) Maj 14-0
• 170 – Andres Gutierrez (Paul VI) over Carter Nash (Atlee) Fall 1:16
• 182 – Connor Johnson (Paul VI) over Unknown (Unattached) Forf
• 195 – Nick Ludwig (Atlee) over Unknown (Unattached) Forf
• 220 – Unknown (Unattached) vs Unknown (Unattached)
• 285 – John Sullivan (Paul VI) over Unknown (Unattached) Forf
Match #2 Consolation Bracket
Atlee defeated McLean 38-18

• 113 – Jacob Maust (Atlee) over Justin Dehghan (McLean) Dec 6-2
• 120 – Alex Frowert (Atlee) over Ethan Scurlock (McLean) SV-1 5-3
• 126 – Justus Porter (McLean) over Will Rittenhouse (Atlee) Fall 5:01
• 132 – Hayden Morris (Atlee) over Danny McMahon (McLean) Maj 15-2
• 138 – Liam Harris (Atlee) over Ryan McMahon (McLean) Fall 5:38
• 145 – Steven Scanlon (Atlee) over Paul Murray (McLean) Fall 0:55
• 152 – Chase O?Hanley (Atlee) over Sooren Ghodsi (McLean) Maj 10-0
• 160 – Nathan Fishman (McLean) over Rayce Robins (Atlee) Fall 1:40
• 170 – Carter Nash (Atlee) over Unknown (Unattached) Forf
• 182 – George Heard (McLean) over Nick Ludwig (Atlee) Fall 0:52
• 195 – George Heard (McLean) vs Nick Ludwig (Atlee)
• 220 – Unknown (Unattached) vs Unknown (Unattached)
• 285 – Unknown (Unattached) vs Unknown (Unattached)
• 106 – James Haynie (Atlee) over Ethan Dehghan (McLean) Fall 1:10
Match #3 Consolation Bracket
Atlee defeated Briar Woods 42-36

• 120 – Alex Frowert (Atlee) over Jackson Bissessar (Briar Woods) Maj 16-2
• 126 – Will Rittenhouse (Atlee) over Quincy Bissessar (Briar Woods) Maj 12-4
• 132 – Hayden Morris (Atlee) over Riley Johnson (Briar Woods) Maj 12-2
• 138 – Liam Harris (Atlee) over Julius Castronavar (Briar Woods) Fall 1:08
• 145 – Steven Scanlon (Atlee) over Tavan Voddipolli (Briar Woods) Fall 3:53
• 152 – Chase O?Hanley (Atlee) over Brendan Morris (Briar Woods) Fall 2:43
• 160 – Anthony Prosekov (Briar Woods) over Rayce Robins (Atlee) Fall 1:35
• 170 – Charlie Rabena (Briar Woods) over Carter Nash (Atlee) Fall 2:36
• 182 – William Shepard (Briar Woods) over Unknown (Unattached) Forf
• 195 – Kyle Scott (Briar Woods) over Nick Ludwig (Atlee) Fall 1:27
• 220 – Andrew Cash (Briar Woods) over Unknown (Unattached) Forf
• 285 – Youssef Cherrat (Briar Woods) over Unknown (Unattached) Forf
• 106 – James Haynie (Atlee) over Kaleb Mayer (Briar Woods) Fall 3:47
• 113 – Jacob Maust (Atlee) over Diego Posas (Briar Woods) Fall 0:21
Match #4 3rd Place Match
Paul VI defeated Atlee 36-29

• 126 – Liam Kelly (Paul VI) over Alex Frowert (Atlee) Fall 3:09
• 132 – Hayden Morris (Atlee) over John Hauser (Paul VI) Fall 5:30
• 138 – Danny Lowell (Paul VI) over Calvin Lewis (Atlee) Fall 5:22
• 145 – Liam Harris (Atlee) over Garret Appleton (Paul VI) Fall 3:54
• 152 – Steven Scanlon (Atlee) over Michael Lowell (Paul VI) TF 15-0
• 160 – Matthew Wright (Paul VI) over Chase O?Hanley (Atlee) Dec 6-0
• 170 – Andres Gutierrez (Paul VI) over Carter Nash (Atlee) Dec 8-3
• 182 – Connor Johnson (Paul VI) vs Unknown (Unattached)
• 195 – Connor Johnson (Paul VI) over Nick Ludwig (Atlee) Fall 5:02
• 220 – Ethan Lee (Paul VI) vs Unknown (Unattached)
• 285 – John Sullivan (Paul VI) over Unknown (Unattached) Forf
• 106 – James Haynie (Atlee) over Joseph Fernandez (Paul VI) Fall 0:27
• 113 – Joshua Mix (Paul VI) over Jacob Maust (Atlee) Fall 1:54
• 120 – Will Rittenhouse (Atlee) over Unknown (Unattached) Forf